(DOWNLOAD) "Historia naturalna ludzkiego my艣lenia" by Michael Tomasello # eBook PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Historia naturalna ludzkiego my艣lenia
- Author : Michael Tomasello
- Release Date : January 22, 2015
- Genre: Philosophy,Books,Nonfiction,Science & Nature,
- Pages : * pages
- Size : 11242 KB
Description
Co sprawia, 偶e ludzkie my艣lenie jest wyj膮tkowe?
Jak pierwsi ludzie nauczyli si臋 wsp贸艂pracowa膰?
Jakie s膮 wsp贸lne 藕r贸d艂a ludzkiego poznania i 偶ycia spo艂ecznego?
J臋zyk czy kultura, wyr贸b narz臋dzi czy religia? Od czas贸w Darwina uczeni zmagaj膮 si臋 z pytaniem, co zasadniczo odr贸偶nia cz艂owieka od innych zwierz膮t. W swojej znakomitej ksi膮偶ce Michael Tomasello przedstawia summ臋 swoich dwudziestoletnich bada艅 por贸wnawczych ludzi i naczelnych. Jego zdaniem to relacje spo艂eczne s膮 kluczem do naszej poznawczej wyj膮tkowo艣ci. Z chwil膮 gdy nasi przodkowie nauczyli si臋 my艣le膰 kolektywnie i realizowa膰 wsp贸lne cele, ludzko艣膰 znalaz艂a si臋 na swej wyj膮tkowej 艣cie偶ce ewolucyjnej.
My艣lenie mog艂oby si臋 wydawa膰 czynno艣ci膮 ca艂kowicie indywidualn膮. I u innych gatunk贸w tak膮 w艂a艣nie jest. U ludzi jednak my艣lenie jest jak muzyk jazzowy improwizuj膮cy now膮 sol贸wk臋 w zaciszu swego domu. Robi to, zgadza si臋, w samotno艣ci, ale u偶ywa instrumentu skonstruowanego w tym celu przez kogo艣 innego, czerpie z do艣wiadcze艅 lat nauki gry i grania z innymi muzykami, w granicach gatunku muzycznego z bogatym skarbcem legendarnych sol贸wek, gra dla wyimaginowanej publiczno艣ci, mi艂o艣nik贸w jazzu. U ludzi my艣lenie jest indywidualn膮 improwizacj膮 uwik艂an膮 w spo艂eczne i kulturowe struktury.
/Fragment ksi膮偶ki/
Ksi膮偶ka Michaela Tomasello pozwala zrozumie膰 zar贸wno r贸偶nice jak i podobie艅stwa pomi臋dzy ludzkim umys艂em a umys艂ami innych stworze艅.
WALL STREET JOURNAL
Michael Tomasello – 艣wiatowej s艂awy ameryka艅ski psycholog rozwojowy, dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka. Laureat wielu presti偶owych nagr贸d, m.in. Mind & Brain Prize, Center for Cognitive Science (2007), Max Planck Research Prize, Humboldt Foundation (2010), Wiley Prize in Psychology, the British Academy (2011).